המחוקק קבע כי כל אזרח עובד חייב לשלם מס הכנסה בהתאם לגובה הכנסתו. אם אתם שכירים ושילמתם מס הכנסה כחוק במשך כל השנה, ייתכן כי מס הכנסה חייב לכם כסף ואתם זכאים להחזרי מס. החזרי המס מגיעים לכם במצבים שבהם שילמתם סכומי כסף גבוהים יותר מנדרש מסיבות שונות כמו נקודות זיכוי שלא מומשו, הטבות והנחות שלא ידעתם עליהן בעת תשלום המס, בשל תקנות חדשות ועוד.

כדי לקבל את החזרי המס עליכם לפנות אל פקיד השומה באזור שלכם ולהגיש בקשה להחזר מס. נתוני הסטטיסטיקה מלמדים כי למעלה משמונים אחוז מהשכירים אשר הגישו בקשה להחזר מס, קיבלו החזרי מס.

החזרי מס לשכירים – אולי גם לכם מגיע כסף?

כל שכיר אשר שילם מס הכנסה ובסוף השנה מתברר כי חובת המס שלו נמוכה מהסכום שאותו הוא שילם לרשויות מס ההכנסה, זכאי להחזר מיסים.

את התשלום למס ההכנסה אנו משלמים לפי חישוב שנתי. אם אתם שכירים מס הכנסה מנכה לכם כל חודש את  תשלומי המס . במקרים רבים ייתכנו חישובים שנתיים שגויים או שינויים בנתונים שרשויות המס אינן מודעות אליהם.

אם לא עבדתם מספר חודשים במשך השנה, אם שירתם במילואים ולא קיבלתם משכורת, יצאתם לחופשה ללא תשלום או מכל סיבה אחרת לא עבדתם במשך כל השנה, מס הכנסה ממשיך לנכות לכם את תשלומי המס לפי החישוב השנתי ואינו לוקח בחשבון את התקופה שבה לא ייצרתם הכנסה. במצבים אלו רשאי העובד השכיר להגיש בקשה להחזר מס עבור התקופה שבה הוא לא עבד.

שכירים רבים זכאים לנקודות זיכוי המקטינות את חבות המס. נקודות הזיכוי ניתנות, למשל, למשפחה חד הורית, לעולים חדשים עד לשלוש שנים ממועד העלייה, למגורים ביישוב ספר, לחיילים משוחררים ועוד. אם לא עדכנתם את רשויות המס באשר לזכויות שלכם, המשכתם לשלם את מלוא המס ולא נהניתם מנקודות הזיכוי, אתם יכולים להגיש בקשה להחזרי מס.

מעסיקים רבים אינם מודעים להטבות שונות המגיעות לעובד והם לא מעדכנים את רשות המיסים בדבר שינויים במצב האישי של העובד כמו נישואין, גירושין, לידת ילדים או שינויים נוספים המזכים את העובד בהטבת מס.

 החזרי מס מגיעים גם עבור אירועים רפואיים קשים המזכים בנכות של תשעים אחוז ויותר, עבור החזקת קרובי משפחה במוסדות רפואיים או סיעודיים, עבור ילדים לקויי למידה או  ילדים בעלי צרכים מיוחדים ועוד.

אם החלפתם מקום עבודה במשך השנה, אם עבדתם במספר מקומות ולא עשיתם תיאום מס, אם קיבלתם דמי אבטלה או דמי לידה, רצוי לבדוק האם לא מגיע לכם החזר מס.
 החזרי מס מגיעים לכם גם כאשר שילמתם באופן עצמאי לביטוח חיים או לקרן פנסיה, אם ביצעתם הפקדות בקופות גמל עבורכם או גם עבור בן הזוג והילדים, אם קיבלתם פיצויים או מענק פרישה, אם השקעתם בשוק ההון והפסדתם ועוד.

איך מקבלים החזר מס?

כדי לקבל את החזרי המס המגיעים לכם כחוק, עליכם לפנות אל פקיד השומה באזור שלכם ולמלא טופס החזר מס לשכירים.

אל הטופס יש לצרף את המסמכים הבאים: טופס 106, את כל תלושי השכר של השנה שבעבורה אתם דורשים את החזר המס, אם עבדתם במספר מקומות יש לצרף תלושים מכל מקום עבודה, ולצרף אישורים נוספים רלוונטיים המעידים כי אתם זכאים להחזרי מס כמו אישור על לידה, אישור של מעבר מגורים לאזורי ספר, אישור על שירות במילואים, אישורים על תרומות המזכות בהחזרי מס, אישורי הפקדות בקופות גמל וכל מסמך נוסף המוכיח כי אתם זכאים לנקודות זיכוי שעדיין לא מומשו.

הגשת בקשה להחזר מס מוגבלת בתקופה. אתם רשאים לדרוש החזר מס רק לתקופה של עד שש שנים לאחור מתום שנת המס שעליה אתם מבקשים את ההחזרים.

סעיף 159 א' קובע כי החזר המס יבוצע בתוך תשעים יום ממועד הגשת הבקשה או עד ל-31  ביולי בשנת המס הבאה. לא תמיד מס הכנסה מצליח לעמוד בתאריכים אלו, אך אם הוא מאחר בהחזר המס, אתם תקבלו את סכומי הכסף המגיעים לכם בתוספת ריבית שנתית של ארבעה אחוז.

את החזרי המס פקיד השומה היישר לחשבון הבנק שלכם.

הגשת בקשה להחזרי מס היא נושא מורכב הדורש ידע מעמיק והתמצאות בחוקי המס. לא אחת נישומים שהגישו בקשה להחזרי מס, מצאו את עצמם במצב שבו הם חייבים כסף למס הכנסה. כדי לא להיקלע למצב שבו תידרשו לשלם כסף בעקבות הבקשה שהגשתם וכדי למרב את סכומי הכסף המגיעים לכם, מומלץ להתייעץ עם משרד רואי החשבון "רונן עזר ושות'" לפני הגשת הבקשה. אנו נדע לייצג אתכם במקצועיות מול רשויות המס.