ליסינג או השכרת רכב אלו שני מודלים עסקיים לקבלה של רכב חדש לשימוש לתקופה מוגבלת. אין מי שיחלוק על העובדה כי רוב האנשים זקוקים לרכב משלהם כדי להתנייד בקלות ובמהירות ממקום למקום. דרך אחת להשיג רכב היא לקנות רכב מהיבואן במחיר מלא, אך זהו לא הפתרון היחיד, אפשר לשכור רכב או לקבל רכב בליסינג.

לכאורה, השכרת רכב וליסינג הן שתי שיטות דומות, אך למעשה יש ביניהן הבדלים משמעותיים. ההחלטה האם לשכור רכב תלויה במספר גורמים כמו טווח הזמן שעבורו צריכים את הרכב, סוג הלקוח, חברה גדולה או לקוח לטווח קצר, שיקולי מס ועוד.

שמונה דברים שצריך לדעת על ליסינג ועל השכרה

ליסינג הוא מעין החכרה של רכב לטווח ארוך, בדרך כלל לתקופה של עד חמש שנים. עסקת הליסינג מתבססת על תשלום מקדמה בגובה של חמישה עשר עד שלושים אחוז ממחיר הרכב ועל תשלומים חודשיים שאותם יש לשלם לחברת הליסינג במשך כל תקופה ההחכרה.

המחיר שבו נמכר רכב הליסינג הוא מחיר המחירון של דגם הרכב , אך הבעלות על הרכב נרשמת על שם חברת ההשכרה. עצם הבעלות של החברה על הרכב מפחיתה את מחיר הרכב מאחר שבמועד שבו הלקוח יהיה מעוניין להשלים את הרכישה של הרכב, יועבר הרכב על שמו, אך הוא ייחשב בשוק הרכבים המשומשים כרכב מיד שנייה.

יש שני סוגים של ליסינג, ליסינג מימוני וליסינג תפעולי. בעוד שליסינג מימוני מאפיין את המגזר הפרטי, הליסינג התפעולי מאפיין את המגזר העסקי.

ליסינג תפעולי כולל תשלום שוטף עבור הרכב ועבור אחזקה שוטפת של הרכב כמו ביטוח, תיקונים ועוד, ואילו ליסינג מימוני הוא מודל המשמש לאמצעי מימון
לקניית רכב חדש בדומה להלוואה פיננסית. בעסקאות ליסינג תפעולי התשלום החודשי גבוה יותר מאחר והוא כולל את כל התיקונים והטיפולים השוטפים, העברת טסט, ביטוח ועוד.

 ליסינג מימוני אינו כולל את כל הטיפולים, ולכן התשלום החודשי יהיה נמוך יותר, אך האחריות על ביצוע הטיפולים חלה על הנהג המחזיק ברכב. 

ברוב המקרים בתום תקופת ההחכרה יכול הלקוח להשלים את הרכישה של הרכב . אם הלקוח יהיה מעוניין לרכוש את הרכב, התשלומים החודשיים שאותם שילם לחברת הליסינג יקוזזו מהשווי הנוכחי של הרכב.

 אופציות נוספות שמציעות עסקאות הליסינג הן המשך עסקת הליסינג בתום תקופת החכירה עם רכב אחר וחדיש יותר או החזרת הרכב לחברה ויציאה מהעסקה. 

השכרת רכב מיועדות בדרך כלל לתקופות קצרות יותר, לימים, שבועות או במקרים נדירים יותר לחודשים. אפשר  לשכור כל דגם של רכב , אך חשוב לשים לב שהשכרת רכב כוללת מספר תנאים שאותם יש לקיים ואי עמידה בתנאים כמו איחור במועד החזרת הרכב, או החזרה של רכב עם מכל דלק ריק ועוד עלולה לגרור קנסות, לפעמים אפילו לקנסות גבוהים.
 בדרך כלל  כאשר משווים בין  השכרת רכב לבין ליסינג הכוונה היא להשוואה בין ליסינג תפעולי לבין השכרה.

איך נבחר בין ליסינג לבין השכרת רכב?

הגורם הראשון המשפיע על ההחלטה ליסינג או השכרה הוא טווח הזמן. עסקאות ליסינג מיועדות לטווח ארוך, ואילו עסקאות של השכרה מיועדות לטווח קצר, בדרך כלל לימים או למספר שבועות.

אם אתם זקוקים לרכב לתקופה ארוכה, עסקאות ליסינג מתאימות לכם, אך אם אתם זקוקים לרכב לתקופה קצרה כמו למשל עבור פרויקט זמני, עד להגעת רכב הליסינג או כשנדרשים לפתרון זמני שהתחבורה הציבורית אינה יכולה להעניק לנו, כדאי לשקול עסקת השכרת רכב.

כדאי לקחת בחשבון כי עובדים המקבלים מהמעביד רכב בליסינג נדרשים לשלם מס בגין שווי השימוש ברכב, סכום המשולם על ידי המעסיק לחברת הליסינג, אך יורד מהמשכורת של העובד בכל חודש. 

 גם ההוצאה על ליסינג וגם ההוצאה על השכרת רכב נחשבות להוצאות המוכרות לצרכי מס , אך חשוב לדעת כי הוצאות אלו  לא מוכרות במלואן.

כאשר אתם בוחרים רכב מליסינג, היצע הרכבים מוגבל לדגמים שאותם מספקות חברות הליסינג. בהשכרת רכב, לעומת זאת, תוכלו לבחור כל דגם שתרצו. גם האבזור של הרכב ברכבים מליסינג מופחת ביחס לרכבים החדשים שאותם מקבלים בעת השכרת רכב או בעת קניית רכב מהיבואן. 

הבעלות של חברות הליסינג על החברה עלולה לעתים להגביל את הנהג. יש חברות המעוניינות לשמור על ערך הרכב, ולכן הן מגבילות את מספר הקילומטרים לנסיעה בשנה. אם אתם נהגים כבדים, ייתכן ועסקת ליסינג עם הגבלת קילומטרים לא תתאים לכם.

לסיכום, לכל סוג של עסקה, ליסינג או השכרת רכב יש יתרונות וחסרונות. על הלקוח מוטלת האחריות לקרוא היטב את האותיות הקטנות, לוודא כי לא מסתתרות בהן מלכודות העלולות לפגוע באטרקטיביות של העסקה ולבדוק במדויק מהו הסכום החודשי שאותו יש לשלם בכל חודש.

 אנו במשרד רואי החשבון "רונן עזר ושות' נשמח ללוות ולייעץ בכל החלטה.