צריכים להגיש הצהרת הון? עצות טובות, טיפים וטריקים ששווים הרבה כסף!

אחת למספר שנים נדרש כל עצמאי למלא הצהרת הון. הצהרת ההון משמשת כלי בידי פקידי מס הכנסה לבדיקת אמיתות הדיווחים השנתיים של העצמאיים ולמעקב אחרי הכנסותיהם במטרה לוודא כי הם לא העלימו הכנסות.

 פקיד השומה עורך השוואות בין הצהרות ההון השונות וכאשר הוא מגלה "הפרשי הון" או חוסר התאמה בהכנסות או במקורות לגידול ההון בתקופה הנבדקת הוא מבקש הסברים.

חלק מהנישומים מצליח לתת הסבר, אך אלו שלא מצליחים לתת הסבר הגיוני עלולים  להידרש לשלם קנסות גבוהים או במקרה גרוע יותר לעמוד למשפט.

צוות העובדים במשרד רואי החשבון רונן עזר ושות' מסביר כי לא תמיד חוסר ההתאמה בין הצהרות ההון השונות מקורו בהעלמת מס, לעתים זה נובע ממילוי לא נכון של הצהרת הון או אי רישום של מקורות כספיים שונים כמו הלוואות, תשלומים, חוסר דיווח על נכסים ועל ההכנסות מהנכסים ועוד.

אז אם אתם רוצים למלא הצהרת הון בצורה מקצועית, לישון טוב בלילה בלי דאגות ולא למצוא את עצמכם בחדרי החקירות של מס הכנסה קבלו כמה טיפים ועצות מה מותר לעשות ומה אסור לעשות.

הטיפ הראשון – הכינו היטב את הצהרת ההון

הכנת הצהרת ההון מורכבת ממספר שלבים, אל תדלגו על אף שלב.

עשו רשימה מסודרת של הרכוש שלכם, של בעל העסק, של בני הזוג ושל הנכסים הרשומים על שם הילדים.

לפני שאתם מגישים הצהרת הון שנייה או שלישית וכו', עשו השוואה בין שתי ההצהרות האחרונות. בדקו האם יש קניתם רכוש ולא דיווחתם עליו והאם דיווחי ההכנסות שלכם למס הכנסה תואמים את השינויים במצב ההון שחל בתקופה שבין שתי ההצהרות. 

אם מצאתם אי התאמות או שינויים שלא מגובים בדו"חות, אל תגישו את הצהרת ההון לפני שהתייעצתם עם רואה חשבון מוסמך.

8 טיפים נוספים למי שמגיש הצהרת הון

חשוב לשמור על כל המסמכים של הפעולות הכספיות שביצעתם או על כספים שקיבלתם ממקורות שונים. זו עשויה להיות הוכחה מצוינת בעת השוואה בין הצהרות ההון.

אפשר להקטין את ההכנסות באמצעות הוצאות לא מוכרות, זה שההוצאה לא מוכרת ולא דיווחתם עליה בדו"ח השנתי, לא אומר שבפועל לא הוצאתם סכומי כסף  שירדו מתוך המקורות לגידול ההון.

יש לכם דירה ואתם משכירים אותה, שכר הדירה אומנם פטור מס הכנסה, אך תשכחו לדווח עליו, זה יכול להיות הסבר מצוין לגידול במקורות ההון.

קיבלתם כספים מקרובים בארץ או בחו"ל,  בקשו לקבל את הכספים בהעברה בנקאית. העברה בנקאית כרוכה אומנם בעמלה, אך לא כדאי לחסוך אותה. אם תדווחו על קבלת כספים במזומן, פקיד השומה יקבל את  הטיעון בחשדנות ולא תמיד יאמין לכם.

אם קיבלתם מתנות, תאמו אותן עם נותני המתנות. גם הנותן וגם המקבל צריכים לדווח על המתנה, וזהו מקור לגיטימי להסבר על גידול בהון. אל תשכחו לתעד כל מתנה שקיבלתם.

יש לכם מזומנים בכספת, אל תשכחו לדווח עליהם.

יש לכם נכסים בחו"ל, הכניסו אותם להצהרת ההון.

אל תשכחו לדווח על כל התשלומים. רבים נוטים לשכוח, למשל, לדווח על תשלומי הביטוח הלאומי מאחר והם לא מועטו מסך ההכנסות בדוח השנתי, אלא נרשמו כניכויים לצורך מס.

ה"אח הגדול" יודע הכול, אל תעלימו ממנו אף מידע.

דווחו על כל הנסיעות לחו"ל, גם של בני המשפחה. הדבר הראשון שרשויות המס בודקות הן כמה פעמים נסעתם לחו"ל.

 שיפצתם את הבית, ונדרשתם לקבל טופס 4, פקיד השומה יודע על כך. אל תשכחו לדווח על השיפוצים.

זכיתם בפסק דין, האינפורמציה על כך הגיעה לפקיד השומה, אל תשכחו לדווח על כך.

אל תדווחו על הלוואות שנתתם לבני המשפחה או לכל אחד, אם אין לכם תיעוד רשמי על מתן ההלוואה. חשוב שמקבל ההלוואה יצהיר גם הוא על קבלת ההלוואה בהצהרת ההון שלו.

אל תנסו "לסדר" את התנועה בחשבונות הבנק כדי להתאים אותה להצהרת ההון. פקיד השומה יבקש מכם למסור את כל המסמכים ואת ההיסטוריה של הפעילות בתקופה הנבדקת.

לסיכום, הצהרת ההון הראשונה היא הצהרה קריטית. זה הבסיס שעליו יתבסס פקיד השומה בבואו לבדוק את הצהרות ההון בשנים הבאות.
אל תחסכו בכסף, בכל הצהרת הון חשוב להתייעץ עם משרד רואי חשבון מוסמך.
 צרו קשר עם משרד רואי החשבון "רונן עזר ושות'"  כדי למנוע הסתבכויות ובעיות בעתיד.