בשנים האחרונות חל גידול משמעותי במספר בעלי העסקים הבוחרים בפתיחת עסק בבית פרטי ולא בכדי. הפעלת עסק מהבית נראה כמו חלום נפלא עבור אנשים רבים, לקום מתי שבא לך, להימנע מנסיעות ארוכות ומעמידה בפקקים בדרך אל העבודה ובחזרה ממנה, לעבוד בשעות נוחות ולחסוך כסף רב. אך האם הפעלת עסק מהבית היא באמת חלום נפלא כמו שזה נשמע? אז כמו כל דבר לניהול עסק מהבית יש יתרונות וחסרונות שחשוב להיות מודעים אליהם רגע לפני שאנחנו בוחרים להפעיל את העסק מהבית.

כל האמת על ניהול עסק מהבית

פתיחת עסק מהבית מאפשרת לנו לחסוך כסף. פתיחת עסק בבית פרטי מייתרת את הצורך שבשכירת משרד ובקנייה של ציוד יקר כמו טלפונים, מחשבים, מדפסת ועוד, ציוד שבמילא נמצא בכל בית. אנחנו לא צריכים להתניע את המכונית כדי להגיע לעבודה, אנחנו פשוט לא נוסעים, והמשוואה פשוטה וברורה, פחות נסיעות, פחות הוצאות ופחות בלאי של המכונית. 

כשאנחנו עובדים מהבית אנחנו מרגישים חופשיים, אנחנו עובדים בסביבה נוחה והיום מתחיל ונמשך באווירה אחרת, הרבה יותר נעימה. כדי להגיע אל העבודה, לא נצטרך לקום מוקדם בבוקר, לעמוד בפקקים או להצטופף ברכבת עמוסת נוסעים. אנחנו הבוס של עצמנו, ואנחנו קובעים את סדר היום לעצמנו ובעצמנו. 

הפעלת עסק מהבית מעניקה לנו סביבת עבודה נוחה. אנחנו לא עובדים במשרד אפרורי וחסר השראה, אנחנו לא סובלים מסביבה רועשת של צלצולי טלפונים או מהרעש של עובדים נוספים הנמצאים בקרבתנו, תמיד אנחנו יכולים להחליט לקחת את המחשב הנייד לצאת לעבוד בבית קפה נחמד, בחללי עבודה משותפים או אפילו בפארק.
האיזון בין חיי העבודה לבין חיי המשפחה משתפר ונוטה כמעט תמיד לטובת חיי המשפחה. אנחנו קרובים אל הסביבה הפרטית שלנו ויכולים להימצא שעות רבות יותר במחיצת המשפחה. אם יש לנו ילדים נוכל להוציא אותם בבוקר בנחת למוסדות הלימוד, לקבל אותם עם חיוך כאשר הם חוזרים הביתה,  לאכול אתם ולתת להם את ההרגשה שאנחנו תמיד נמצאים פיזית בשבילם כשהם זקוקים לנו.

מחקרים מוכיחים כי מי שעובד בבית נוטה לחלות הרבה פחות ממי שעובד בחוץ. אין הוכחה מדעית מדוע זה קורה, אך כשאנו נמצאים בבית יש לנו דחף מוגבר להיות בתנועה, לצאת להליכה, לטייל עם הכלב, לצאת לחוג יוגה או כל פעילות גופנית אחר, להשקיע באוכל טרי ובריא ולאכול טוב יותר ומסודר. אוכל טוב, פעילות גופנית ופחות לחץ ומתח תורמים לבריאות.

עבודה מהבית מחייבת להקפיד על גבולות ברורים בין החיים הפרטיים והחיים העסקיים. לא אחת קורה שהעסק מלווה אותנו בכל שעות היום, תמיד יש לקוחות שלא יהססו להתקשר בכל שעה גם בשעות המנוחה או בשעות הערב ולהעסיק אותנו ולעתים אף מתרחשת תופעה הפוכה, הבית נכנס לגבולות העבודה. אנו מבצעים קפיצה קטנה לסופרמרקט, עושים הפסקת קפה ועל הדרך צופים "רק כדי להתאוורר" בסדרה בטלוויזיה, גולשים בפייסבוק, מתפתים לסדר את הבית ולטפל בעניינים ביתיים ועוד.  

אחד החסרונות והקשיים שבניהול עסק מהבית הוא קשיי מוטיבציה ותחושת בידוד וניתוק מהסביבה העסקית ומעובדים אחרים. הפעלת עסק מהבית משמעותו פחות מגע עם האנשים, אין קשרים חברתיים הנוצרים במקומות עבודה ובילוי של שעות רבות בבדידות. מיעוט האינטראקציה החברתית, אינה מתאימה לכל אחד והיא עלולה לפגוע במצב הרוח של העובד ובמקרים קיצוניים אף לגרום לתחושת דיכאון.

 עובדים מהבית? חמישה דברים שחשוב לדעת

פקודת מס ההכנסה מאפשרת לבעלי העסקים להכיר כהוצאה מוכרת בכל הוצאה הקשורה להפעלת העסק מהבית ולהכיר בהוצאות כהוצאות מוכרות. לעסק העובד מהבית יש הוצאות עסקיות כמו לכל עסק אחר, אך בנוסף אפשר להכיר בהוצאות נוספות כתוצאה מהעבודה מהבית.

ניהול עסק מהבית מאפשר להכיר בחלק מהוצאות התחזוקה של הבית כהוצאה מוכרת כמו הוצאות טלפון, הוצאות ארנונה, ועד בית, חשמל, גינון, כיבוד, תיקונים ושיפוצים, קניית ריהוט וציוד משרדי, הוצאות אינטרנט, הוצאות ריבית על המשכנתא בחלק היחסי ועוד.

לפני שאתם מבקשים הכרה בהוצאות מרשויות המס מומלץ לכם להתייעץ עם רואה חשבון מוסמך. צוות העובדים במשרד "רונן עזר ושות'" ישמח לייעץ וללוות אתכם בעת פתיחת העסק ובניהולו השוטף.

פתיחת עסק בבניין משותף מחייבת רישיון עסק. חוק רישוי עסקים קובע אילו עסקים חייבים ברישוי. מומלץ לכם לעיין ברשימה כדי להימנע מקנסות ובעיות נוספות בעת פתיחת עסק ללא רישוי.

באופן עקרוני עבודה מהבית דורשת היתר לשימוש חריג מאחר והבניין המשותף נועד למגורים ולא למטרות עסקים, אך במצבים שבהם העבודה מהבית מתנהל בדרך שקטה שאינה מפריעה לאיש, אין סיבה שיהיו בעיות, אך אם העסק עלול להפריע לשכנים, מומלץ לבקש אישור להפעלת העסק לפני שאחד השכנים יתלונן עליכם.

לסיכום, אם החלטתם לפתוח עסק מהבית, עליכם להיות בעלי משמעת עצמית גבוהה. רק אם תדעו לנהל את הזמן ביעילות וללא הסחות דעת ואם אינכם חשים מחנק או בדידות בבילוי של שעות רבות בבית ללא חברה, האופציה של ניהול עסק מהבית מתאימה לכם.