הצהרת הון היא הדרך של רשויות המס לעקוב אחרי הצמיחה הפיננסית של העובדים העצמאיים. כאשר אדם מתחיל להיות עצמאי, עוסק פטור, עוסק מורשה או חברה, מבקשת רשות המיסים לדעת מה מצבו הכלכלי כרגע באמצעות דו"ח שבו הוא מצהיר על הונו האישי. מכאן ואילך ממשיכה רשות המס לעקוב אחרי העצמאי והיא עתידה לבקש ממנו גם בשנים הבאות למלא הצהרת הון נוספת בכל מועד שייראה לה מתאים.

 הצהרת הון היא אחד מהכלים החשובים של פקיד השומה, כלי שבאמצעותו הוא יוכל לקבוע את רמת הכנסתו של הנישום. קביעת הכנסתו של הנישום באמצעות הצהרת הון מתבססת על העיקרון שכל רכוש חדש שנצבר מקורו בהכנסות או בתקבולים, ולכן חייבת להיות התאמה בין הדו"חות השנתיים שאותם מגיש הנישום לפקיד השומה לבין ההון שהצליח לצבור. 

במצבים שבהם תהיה אי התאמה בין ההון שצבר העובד העצמאי לבין הדו"חות שהגיש לרשויות המס, הוא יתבקש לתת הסברים על כך.

הצהרת הון – ארבעה דברים שחשוב לדעת

הצהרת ההון הראשונה שאותה מגיש העצמאי היא קריטית מאחר ורשויות מס מסתמכים עליה במהלך השנים הבאות והיא תהיה הבסיס להצהרות ההון שיינתנו בשנים הבאות. 

 מילוי הצהרת הון ראשונה חייב להיעשות בצורה מחושבת ומדויקת .כל הצהרות ההון שתגישו בהמשך ייבדקו על פי הצהרת ההון הראשונה, ולכן בדקו שאינכם שוכחים שום פרט כמו חובות, גם חובות לבני המשפחה, חסכונות ועוד.

את הצהרת ההון מומלץ לחלק לכמה חלקים, לחלק העסקי, לחלק הפרטי ולהשקעות.

בחלק העסקי עליכם לדווח על מבנים מסחריים שנמצאים בבעלותכם, על מגרשים, על שותפויות, על מלאי, על חובות שחייבים לכם הלקוחות וגם על ההתחייבויות העסקיות כמו הלוואות של העסק, חובות לספקים, מצב חשבון הבנק של העסק ועוד.

בחלק הפרטי יש לדווח על מצב חשבון הבנק המשפחתי, על משכנתא, על מכוניות, על חסכונות, פנסיה, הלוואות אישיות וחובות.

השקעות – אם יש לכם מניות, אג"ח, קרנות מסוימות, מטבע חוץ או השקעות במדינות אחרות, עליכם לדווח על כך.

 לרשויות המס יש דרכים לבדוק ולאמת את ההצהרה, לכן אל תתחכמו. אם אינכם יודעים איך למלא את ההצהרה או אם אינכם בטוחים שמילאתם נכון, אנו במשרד רואי החשבון "רונן עזר ושות'" נדע לייעץ לכם במילוי ההצהרה ולמנוע מכם תשלומי מס עודפים והסתבכות מיותר.

הצהרת הון – אתם שואלים, רואי החשבון עונים

 שאלה: מי צריך להגיש הצהרת הון?

תשובה: כל עצמאי חייב להגיש הצהרת הון. כדאי לדעת כי לעתים גם שכירים יידרשו להגיש הצהרות כמו למשל אם יש להם מניות בחברה שבה הם עובדים.

  שאלה: מתי יש להגיש את הצהרת ההון?

 תשובה: את הצהרת הון הראשונה יש להגיש בשנה שבה הפכתם להיות עוסק פטור או מורשה, לאחר מספר שנים תתבקשו למלא הצהרת הון שנייה ולאחריה הצהרות הון נוספות.

 שאלה: בתוך כמה זמן עליי להגיש את הצהרת ההון?

תשובה: את הצהרת ההון יש להגיש לפקיד השומה בתוך מאה ועשרים יום ממועד קבלת הדרישה למילוי הצהרת הון. אם לא תגישו את ההצהרה בזמן תעברו על החוק ורשות המס רשאית להטיל עליכם עונשים וקנסות.

שאלה: אני נשוי, האם עליי להצהיר גם על ההון של בת זוגי?

תשובה: כאשר אתם נשואים ההון שלכם הופך להיות הון משותף, ולכן הצהרת ההון חלה גם על בני הזוג וגם על ילדים מתחת לגיל שמונה עשרה.
 שאלה: האם עלי לדווח על נכסים שקיבלתי במתנה או בירושה?

 תשובה: כן. עליכם לדווח על כל נכס שקיבלתם במתנה או בירושה ולרשום אותו בעלות אפס, אך אם השקעתם בנכס כספים, יש להוסיף את העלויות בהתאם.

 שאלה: האם עליי לדווח גם על נסיעות לחו"ל?

תשובה: בהחלט. חשוב לתת למס הכנסה פירוט מלא של כל הנסיעות, כולל הנסיעות של בני המשפחה. קחו בחשבון כי כאשר עורכים את השוואת ההון, הדבר הראשון הנבדק הוא הנסיעות שלכם ושל בני המשפחה לחו"ל.

 שאלה: האם אוכל למלא את הטופס ללא עזרה מקצועית?

 תשובה: אפשר, אך לא מומלץ. לא תמיד ההנחיות למילוי הטפסים של הצהרת ההון ברורות, לעתים הן עלולות להתפרש בדרכים שונות. מפני החשיבות של מילוי הצהרת הון, מומלץ לנקוט בזהירות ולהתייעץ עם גורם מקצועי.
 אנו במשרד רואי החשבון "רונן עזר ושות'" נשמח לעבור על הטופס, לתת לכם הדגשים והסברים ולסייע לכם במילוי הטפסים.